BRODA BEZ ŁUPIEŻU ZA 3, 2, 1…

Ale by było, co nie? Jedno pstryknięcie i z brody nie sypałby się nawet gram mąki. Takie coś działa może w reklamach, ale na pewno nie w życiu. Jeśli naprawdę chcesz zmierzyć się z rzeczywistością, na początku będziesz trochę jak Neo w Matrixie. A raczej po wyjściu z Matrixa. Teraz podłączymy cię do naszego programu treningowego i wrzucimy trochę łupieżowego ju-jitsu w pakiecie z brodatym kung-fu. A gdy już z tobą skończymy, twoje czarne ciuchy znowu będą wyłącznie czarne. Link! Wgraj go!

Doping

To nie dé-jà-vú, to éł-Ù-Pież

Ludzkie ciało to nie perfekcyjna maszyna. Ma swoje wady i niedoskonałości. Skóra jako największy organ ciała znakomicie chroni nasze bebechy przed okolicznym syfem, czasami jednak robi rzeczy, które z punktu widzenia współczesnego faceta nie są całkiem cool. Podczas tej lekcji opowiemy sobie o tym, jak kryjąca się pod brodą skóra potrafi skomplikować nam życie.

Najczęstszym wiążącym się z brodą problemem jest łupież, czyli slangowo mąka. A do tego często jeszcze w pakiecie ze swędzeniem. Później starczy się już tylko delikatnie podrapać i wszystko poniżej brody zasypane jest lawiną śnieżnobiałych płatków. Tak, to jest łupież. Niewielu jednak zastanawia się, czym ten łupież właściwie jest.

A więc, łupież to kawałek suchej skóry. I jednocześnie coś takiego, jak agent Smith – gdy męczy cię łupież, wiesz, że masz przeciwko sobie zajadłego przeciwnika, którego bez wysiłku nie pokonasz. Przebije się przez betonową ścianę. Zrobi unik przed kulką. Dlatego przygotuj się na ciężki bój, w którym zwycięża silniejszy, sprytniejszy i szybszy. Albo Wybraniec.

Skłonność do łupieżu zależy od szeregu przeróżnych czynników. Przykładowo łupież mogą pogarszać:

 • Bardzo sucha lub przeciwnie bardzo tłusta skóra
 • Zaburzenia i zmiany równowagi hormonalnej (andropauza, dojrzewanie…)
 • Choroby towarzyszące (AZS, łuszczyca…)
 • Niektóre leki

Doping

Istnieją dwa podstawowe rodzaje łupieżu.

1. Łupież suchy

Drobne białe płatki obumarłej skóry, które sypią się z brody. Te drobinki są częścią naturalnego procesu regeneracji starej skóry, która obumiera, łuszczy się i ustępuje miejsca nowej. Normalnie te cząsteczki są maleńkie i trudne do zauważenia, czasami jednak łączą się i atakują rojami, jak mątwy w Matrixie. Trudno ich wtedy nie zauważyć.

Możliwe przyczyny:

 • Sucha skóra wraz z niedoborem nawodnienia
 • Niewłaściwa pielęgnacja brody prowadząca do podrażnień skóry (źle dobrane kosmetyki, częste mycie…)
 • Spowodowany stresem zły stan skóry
 • Niedobór witamin i minerałów (cynk, biotyna, witamina B…)

2. Łupież tłusty

Ten łupież jest większy, pozostaje na skórze i ma specyficzny tłustawy, pożółkły wygląd. Powstaje w wyniku nadmiernej produkcji łoju, który zlepia obumarłe komórki w większe fragmenty łupieżu, który następnie łuszczy się, tworząc większe kawałki.

Dodatkowo łój służy jako pożywka dla drożdżaków z gatunku Malassezia i w momencie, gdy to cholerstwo się rozmnoży, powstaje zapalenie, na które skóra reaguje szybszym tworzeniem nowych komórek najbardziej wierzchniej warstwy. A to oznacza co? Yesss, jeszcze więcej łupieżu.

Tego typu stan może się rozwinąć w przewlekłą chorobę (łojotokowe zapalenie skóry, ŁZS) i skóra staje się jeszcze bardziej podrażniona i zaczerwieniona.

Co pogarsza łupież tłusty:

 • Zmiany hormonalne
 • Stres
 • Niezdrowe odżywianie
 • Brak higieny
 • Zbyt tłuste kosmetyki

Jak pozbyć się łupieżu

A teraz najważniejsze. Jeżeli spotkasz w Matrixie agenta i nie jesteś Neo, uciekaj. Jeśli spotkasz łupież w brodzie, możesz spróbować walczyć. Musisz tylko użyć sprytu, ponieważ w przeciwnym razie możesz nawet w dobrej wierze narobić więcej szkód, niż pożytku. Będziesz jednak potrzebować broni. Dużo broni.

Oto arsenał skrywający wszystko, co możesz użyć przeciwko łupieżowi:

 • Zmiana stylu życia
 • Ograniczenie stresu
 • Poprawa snu
 • Lepsze odżywianie
 • Lepszej jakości kosmetyki
 • Suplementy diety na poprawę zdrowia włosów i skóry

I pewnie interesuje cię, jak możemy ci pomóc my, co nie? Łap więc nasze tips & tricks poparte doświadczeniami i wiedzą teoretyczną.

1. Dziobaj Beardroids
Być może wydaje ci się, że twój organizm ma wszystko, ale z ręką na sercu, kto potrafi prowadzić styl życia niczym z podręcznika fitness? Beardroids pomogą ci w walce o zdrową skórę, pomogą też zyskać silną brodę, nawet jeśli czasami dziabniesz salceson i zalejesz go małym jasnym. Zawierają cynk, biotynę, aminę i wszelkie smakołyki, bez których broda, włosy, skóra i inne części zdrowego ciała się nie obejdą.

2. Brodziszcze myj szamponem raz na 2-3 dni
Możesz użyć naszego delikatnego i elegancko pieniącego się szamponiku do brody Beard Shampoo. Albo wybrać Bush Shamana, który zaprojektowany został do walki z łupieżem. Nadaje się zarówno na suchy, jak i tłusty łupież, zawiera bowiem mikrocząsteczki usuwające obumarły naskórek i dodatkowo wyciąg z wierzbówki kiprzycy, który uspokaja, reguluje produkcję łoju i uprzykrza życie wymienionym wyżej drożdżakom.

Doping

3. Po umyciu dłuższej brody puść jeszcze w bój Beard Conditioner
Zawiera on kwas hialuronowy, który nawadnia skórę pod brodą i samą brodę. Jednocześnie odżywia brodę i ułatwia jej rozczesywanie.

4. A teraz – suchy czy tłusty?
Zaczniemy od łupieżu suchego. Jeśli łupież naprawdę uprzykrza ci życie, na samym początku potraktuj brodę Beard Hydro. Żeby zadbać o końcowy sukces, polecamy jeszcze porządny krem nawilżający, jak choćby nasz Unicreme albo na przykład Aftershave Balm. Być może brzmi ci to jak jakieś pieprzenie, ale my, tak samo jak Morfeusz, pokazujemy ci tylko drzwi – przejść musisz przez nie sam. A broda na pewno podziękuje ci też za dokarmienie jej olejkiem do brody, balsamem do brody czy paszą klasy premium pod postacią Beard Jelly.

Doping

W przypadku tłustego łupieżu stosuj odżywkę dopiero po żywej wodzie Beard Hydro i porządnie podlewaj brodę. Musisz nawilżać, za żadne skarby nie możesz jednak brody przetłuścić. Szczególnie uważaj na olejek do brody i balsamy (one mogą tylko pogorszyć sytuację z tłustym łupieżem). Jeśli nie przeżyjesz bez olejku, to raczej użyj go mniej i wetrzyj wyłącznie w brodę, od skóry trzymaj się z daleka.

A zanim puścimy cię w bój, musimy ci się przyznać do jeszcze jednego. Jesteśmy producentem kosmetyków, a to jest instrukcja, która zadziała w przypadku większości facetów mających typowe problemy z łupieżem. Jeśli jednak masz jakiś szczególny problem (łojotokowe zapalenie skóry, alergię, egzemę, zaczerwienienie, wypryski…) skocz najpierw do dermatologa albo zasięgnij porady farmaceuty.

To nie łupież ma zniknąć, tylko ty wyzdrowieć.

Twoim głównym celem nie jest pozbycie się łupieżu ze skóry. Celem jest poprawa stanu skóry, ponieważ wtedy zniknie też łupież. Tak samo jak wyginasz łyżeczkę – przecież też nie zgina się łyżeczka, tylko ty. Tu już jednak powoli związki z kultowym sci-fi się rozluźniają. Zgarnij stuff odpowiedni dla twojego rodzaju łupieżu, tak jak radziliśmy wyżej.

I nie zapomnij o tej jednej, którą polecała Wyrocznia. Bo jeśli jesteś Nim…

Obudź się, Neo…

Matrix cię więzi!

Puk, puk.